15 razloga zašto test na trudnoću može dati lažno pozitivan rezultat i načini kako to spriječiti



- 15 razloga zašto test na trudnoću može dati lažno pozitivan rezultat i načini kako to spriječiti - Život i zdravlje - Fabiosa

Kućni testovi za trudnoću, koji se mogu dobiti iz praktički bilo koje ljekarne, prilično su pouzdani. Zapravo, većina njih može otkriti trudnoću s točnošću od 97%, čak i dan nakon nečije menstruacije. Testovi djeluju pokazujući je li hormon trudnoće (humani korionski gonadotropin) prisutan u mokraći.



Ali, kao i kod bilo čega drugog, određeni medicinski ili okolišni uvjeti mogu promijeniti rezultat i dovesti do 'lažno pozitivnog'. Najčešći su:

1. Bolesti jajnika poput PCOD ili PCOS





Sindrom policističnih jajnika sastoji se od razvoja cista na jajnicima. Te su ciste skupine beskorisnih tkiva koja utječu na rad jajnika. Ciste na jajnicima mogu proizvesti hCG čak i bez trudnoće. Hormon se otkriva u mokraći i može dati lažno pozitivno očitanje na testu trudnoće.

2. Lijekovi

Dodaci hormona, poput injekcija hCG, mogu dovesti do lažno pozitivnog testa trudnoće. Protuupalni lijekovi čine urin određenom bojom što daje testu trudnoće lažno pozitivno očitanje. Sličan je slučaj s Rifampinom, koji se koristi za liječenje tuberkuloze, i nekim lijekovima koji se koriste za liječenje Parkinsonove bolesti. Sulfasalazin i piridij također mogu dovesti do lažno pozitivnih rezultata. Ostali lijekovi mogu potaknuti tjelesnu proizvodnju hCG: antidepresivi i anti-histamini, rekreacijski lijekovi i opojni droge, kao i diuretici.



3. Kemijska trudnoća

Kemijska trudnoća stanje je koje se događa kada je trudnoća neodrživa, kao što je slučaj s izvanmaterničnom trudnoćom (kada se embrij ugradi negdje drugdje, osim u maternicu). U takvim slučajevima tijelo proizvodi hCG, ali trudnoća spontano prekida. Otprilike 25% nehotičnih pobačaja ostane neotkriveno, što se zbunjuje s obilnim menstrualnim tijekom.

4. Hrana



Umjetne ili prirodne boje prisutne u hrani mogu dovesti do lažno pozitivnog testa trudnoće. Ako jedete kurkumu ili ciklu, jagodu ili rabarbaru, mogli biste izazvati lažno pozitivan test trudnoće. Pijte puno vode i mokri najmanje tri puta prije uzimanja testa na trudnoću kako biste izbjegli lažno pozitivno. Ove linije isparavanja pokazat će ružičastu boju. Ponovno, pokazat će se kao pozitivan rezultat.

5. Neispravna upotreba testa

Očitavanje rezultata nakon dužeg vremenskog razdoblja od naznačenog, upotrebom kompleta kojem je istekao rok upotrebe i druge netočne upotrebe može dati lažno pozitivno očitanje.

6. Infekcije mokraćnog sustava

Bolesti sustava za izlučivanje poput bubrežnih kamenaca ili infekcija mokraćnog sustava mogu uzrokovati promjenu boje mokraće. Kad se ketonska tijela počnu pojavljivati ​​u mokraći bolesnika s dijabetesom, urin postaje crne boje. Svi ovi slučajevi mogu rezultirati lažno pozitivnim.

PROČITAJTE I: 20 korisnih činjenica koje treba znati o trudnoći i nakon porođaja

7. IVF ili drugo liječenje neplodnosti

Tijekom cijelog liječenja neplodnosti, liječnici daju ženi ovulacijske hormone koji uzrokuju superovulaciju. To je jamstvo da će barem jedan od njih preživjeti. Tijekom IUI, višestruke injekcije hormona povisuju razinu hCG. Ovom hCG-u treba približno 12 dana da nestane iz sustava. Uzimanje kućnog testa za trudnoću nakon IUI-a može dovesti do lažno pozitivnih rezultata testa trudnoće.

8. Istekli testovi trudnoće

Testovi trudnoće kojima je istekao razgradili su antitijela hCG koja nisu u stanju otkriti hormon hCG u mokraći. Stoga bi ovo moglo rezultirati lažno pozitivnim čitanjem.

9. Nedavno prekinuta trudnoća

Nedavno prekinute trudnoće ne prolaze sustavom tako brzo kao pobačaji. Ponekad mrtvi fetus ostaje nekoliko dana. U ovom slučaju, ako posteljica funkcionira, nastavit će stvarati pozitivna očitanja, tj. Lažno pozitivne.

10. Pojava linija isparavanja ili krvarenja

Crte isparavanja i krvarenja su nepoželjne. Oni korumpiraju rezultat testa na trudnoću samo da bi polaganje drugog testa ostalo jedina druga mogućnost. Linije isparavanja mogu se obojiti ako je vaš urin obojen ili čak ako ima reakciju na okolni zrak. Linije krvarenja su antitijela koja pokazuju lažno pozitivne rezultate, posebno ako se smoče.

11. Krvarenje implantacijom

Ako provodite test na trudnoću u trenutku implantacije, moguće je da urin ima malo krvnih ugrušaka. Crta koja nakon toga pokazuje ružičastu boju vratit će lažno pozitivno.

12. Uzimanje testa za trudnoću u pogrešno vrijeme

Ako se test izvrši prerano, općenito će vjerojatno dati lažno negativno, ali također može vratiti lažno pozitivno. Vaša bi menstruacija mogla biti odmah iza ugla, a razina hCG-a nije porasla, u tom slučaju test bi mogao očitati pozitivno jer ste uzeli tabletu za jutro nakon. U ovom ćete slučaju primiti pozitivno očitanje, samo da bi razdoblje stiglo kasnije.

13. Spontani pobačaj

Nakon spontanog pobačaja, razinama hCG treba vremena da nestanu iz krvi. Pobačaji će uvijek vratiti lažno pozitivno očitanje. Zbog toga neke žene nikada i ne znaju jesu li doživjele spontani pobačaj.

14. Predugo ostavljanje testa za trudnoću

Dugo ostavljanje testa za trudnoću omogućuje mu da reagira na atmosferu i da lažno pozitivno očitanje.

PROČITAJTE I: 10 osnovnih razlika između prve i druge trudnoće

15. Kontracepcijske pilule ili spirale (poput Mirene)

Tablete za kontrolu rađanja mijenjaju hormone i mogu slučajno potaknuti rast razine hCG kao rezultat proizvodnje hormona. S druge strane, moguće je da se to ne dogodi, već da se pojave simptomi trudnoće. Nesreća s Mirenom je sindrom nakon vađenja IUD-a. Postoji udaljena mogućnost da to može uzrokovati lažno pozitivno očitavanje.

Kako spriječiti lažno pozitivno čitanje trudnoće:

  1. Ispravno izvedite test.
  2. Test obavite tek nakon promatranja simptoma trudnoće.
  3. Izbjegavajte jesti hranu koja sadrži umjetnu ili prirodnu boju.
  4. Pročitajte rezultat testa u naznačenom vremenu na paketu.
  5. Posavjetujte se sa svojim liječnikom o rezultatima.

Bolesti ili zdravstvena stanja koja mogu prouzročiti lažno pozitivno čitanje:

1. Neplodnost

Žene koje se podvrgavaju liječenju plodnosti, posebno radi poticanja ovulacije, mogu uzimati lijekove kao što su Pregnyl i Humegon.Ti lijekovi uključuju oblik hCG koji može ostati u tijelu danima nakon tretmana. Žene kojima su propisani ovi tretmani moraju slijediti savjet svog liječnika kako ne bi provele test prerano, izbjegavajući tako potencijalno lažno pozitivno čitanje.

    2. Horiokarcinom

    Horiokarcinom je vrsta raka koja se javlja unutar maternice. Stanice karcinoma proizvode hCG što se otkriva kao trudnoća. Simptomi koriokarcinoma uključuju vaginalno krvarenje, bol i ciste na jajnicima. Liječenje se sastoji od kemoterapije, nakon čega slijedi razdoblje promatranja od 3 godine radi otkrivanja mogućih recidiva.

    3. Bolesti hipofize

    Stanja koja utječu na hipofizu mogu uzrokovati lažno pozitivno očitavanje testa trudnoće. Tumori hipofize mogu stimulirati stanice u hipofizi da proizvode hCG. Menopauza također može utjecati na hipofizu, što dovodi do stvaranja hCG i lažno pozitivnih očitavanja trudnoće. U rijetkim prilikama hipofiza može stvoriti hCG čak i kada nema stanja ili tumora.

    4. Ciste na jajnicima

    Ciste žutog tijela u jajnicima mogu uzrokovati lažno pozitivna očitanja u testovima na trudnoću. Žuto tijelo ostaje u jajniku nakon otpuštanja jajne stanice. S vremenom se raspada i ciklus se ponavlja. Ako se žuto tijelo ispuni krvlju ili tekućinom, postaje cista i ostaje unutar jajnika. Žuto tijelo proizvodi hCG, što rezultira netočnim očitavanjem testa trudnoće.

    5. Rak

    Neke vrste karcinoma koje utječu na mokraćni mjehur i jajnike mogu uzrokovati lažno pozitivno čitanje trudnoće. Ovi karcinomi mogu stvoriti male količine hCG koje se mogu otkriti vrlo osjetljivim kućnim testovima trudnoće.

    Kao što vidite, postoji mnogo razloga zašto test trudnoće može rezultirati lažno pozitivnim očitanjem. Dakle, stvar je uzimajući u obzir ove čimbenike i konzultirajući se s liječnikom kako biste utvrdili jeste li doista trudni.

    Izvor: Sunce

    PROČITAJTE I: Depresija tijekom trudnoće prilično je česta stvar


    Ovaj je članak isključivo u informativne svrhe. Ne bavite se samoliječenjem i u svim slučajevima konzultirajte certificiranog zdravstvenog radnika prije nego što upotrijebite bilo koje podatke predstavljene u članku. Uredništvo ne jamči nikakve rezultate i ne snosi nikakvu odgovornost za štetu koja bi mogla nastati korištenjem podataka navedenih u članku.

    Trudnoća
    Popularni Postovi